Michal Moroz: Stát je jako lidský organismus. Oslabený snáz podlehne další hrozbě
„Loňské povodně ukázaly, že je stát v krizi již obratnější než při covidu, ale pořád je tu prostor pro zlepšení,“ říká Michal Moroz, výkonný ředitel Asociace kritické infrastruktury, partner pro obchodní rozvoj Starlinku a host 28. epizody CyberCastu.
S moderátorem Radkem Šichtancem toho probrali spoustu, od nových zákonů řešících odolnost kritických subjektů přes spolupráci státu se subjekty kritické infrastruktury až po to, co nás čeká s vývojem satelitních sítí.
Zajímá vás, jak funguje systém veřejné výstrahy a jak přesně nás může ochránit při katastrofě? A zda nás v této oblasti čeká nějaké zásadní vylepšení? V informacemi nabitém rozhovoru na vás čekají odpovědi, zajímavé postřehy a cenný insight do pozadí kritické infrastruktury nebo budoucnosti telekomunikace.
--------
1:08:11
Jan Hruška: Agilní development stojí na zpětné vazbě uživatelů
Agilní development je u mnohých manažerů stále aktuálnějším tématem. Díky čemu funguje, jaké jsou jeho nástrahy a jak měřit jeho úspěšnost? Na to jsme se v našem dnešním podcastu zeptali Jana Hrušky, Chief Technology Officera v O2, který se s námi podělil i o to, jak pracovat s cloudem a co nás v budoucnu čeká s nástupem 6G sítě. Krom toho jsme ale probrali i satelitní komunikaci či work-life balance.
--------
1:13:49
Mirek Umlauf: Chce firma růst, nebo řešit problémy?
Digitalizace je neodmyslitelnou součástí neustálého růstu firmy a cesty za větším ziskem. S čím vším se na této cestě můžete setkat? Na to jsme se v našem podcastu zeptali Mirka Umlaufa, mentora v oblasti dat, kyberbezpečnosti a leadershipu v technologiích. Host se s námi podělil i o to, jak důležitá je implementace a začleňování zaměstnanců do digitalizačního procesu. Hlavním ukazatelem úspěšnosti digitální transformace jsou pak právě data, která bychom měli neustále sledovat.
--------
56:49
Předběhli jsme Google, máme vlastní open source čip
Jak se zrodil nápad na první hardwarovou krypto peněženku? Pavol Rusnák, co-founder společnosti SatoshiLabs, která v roce 2014 představila Trezor, se s námi podělil o svůj příběh a o výzvy, které bylo na cestě za prvním prototypem nutné překonat. V roce 2014 to však neskončilo. Dnes je společnost jedním z hlavních světových hráčů v oboru, vyvíjí již šestou generaci svého produktu a aktivně se věnuje výrobě vlastních open source čipů.
Jak funguje open source ekosystém a jaké přináší bezpečnostní výhody i rizika? Je open source budoucností bezpečnosti? A co nás s kryptoměnami čeká v dalších letech? I na to se ptá moderátor Radek Šichtanc. Poslechněte si novou epizodu CyberCastu a zjistěte, jak vypadá svět kryptoměn optikou jednoho z jejich pionýrů.
--------
1:29:53
5G je game changer, platí to i pro bezpečnost
Ředitel architektury a rozvoje sítí Jakub Votava strávil v O2 na různých technických i manažerských pozicích už 24 let. Za tu dobu zažil technologický vývoj od 2G připojení, až po revoluční pátou generaci sítě, kterou v Česku jako první spustilo pro komerční užití právě O2. V této epizodě se proto zaměříme na to, jak 5G sítě mění nejen mobilní svět, ale i širší technologické prostředí.
Pro běžné uživatele přináší především vyšší rychlost a stabilnější připojení. Jaké výhody ale nabízí 5G pro byznys a veřejný sektor? Jak se změnily nároky na bezpečnost sítí? A jak s budováním naší 5G sítě pokračujeme my v O2?
A nechybí ani pohled do budoucnosti: dočkáme se 6G sítě, nebo do hry významně vstoupí satelitní technologie? Nejen na to se v tomto rozhovoru ptá náš ředitel bezpečnosti Radek Šichtanc.
𝐎𝟐 𝐂𝐲𝐛𝐞𝐫𝐂𝐚𝐬𝐭 - podcast pro všechny, koho zajímá kyberprostor a jeho bezpečnost. Moderátor Radek Šichtanc (ředitel interní bezpečnosti O2 Czech Republic) si zve hosty z řad našich kolegů ale i externí známé osobnosti, baví se o novinkách, trendech či fenoménech ze světa kyberbezpečnosti.