Powered by RND

Powojnie

Powojnie
Powojnie
Latest episode

Available Episodes

5 of 278
  • Życie w czasach Gomułki. W kolejce po mięso, w ciasnym mieszkaniu i z wiecznie popsutą Syreną.
    Hej, w najnowszej odsłonie mojej serii kontynuuję wątek życia codziennego w Polsce za czasów kolejnych przywódców PRL. Tym razem pokażę, jak wyglądała codzienność za rządów Władysława Gomułki. Polacy po 1956 roku i tak zwanym „Październiku” wierzyli, że ich sytuacja wreszcie się poprawi. Po czasach siermiężnego stalinizmu i marazmu epoki Bieruta przywódcą kraju został – jak się wtedy wielu wydawało – człowiek, który doskonale rozumiał ich problemy. W końcu sam kilka lat wcześniej padł ofiarą czystek w partii. Widział też skutki kolektywizacji na Ukrainie. Tymczasem szybko okazało się, że wielkiej poprawy nie będzie. Państwo ponownie zaczęło stawiać na rozwój przemysłu ciężkiego, zaniedbując potrzeby społeczeństwa. Panoszyła się bieda. Aby zdobyć mięso, trzeba było często stać w kolejce całą noc – i to wcale nie gwarantowało sukcesu. Mimo wszystko pojawiały się pierwsze zwiastuny lepszego życia. Po raz pierwszy w polskich domach zaczęły pojawiać się pralki, lodówki i telewizory. Po ulicach jeździło coraz więcej samochodów, a w tym przede wszystkim nieśmiertelna Syrena. Choć auto często miewało awarie, marzenie milionów Polaków o własnych czterech kółkach wreszcie zaczęło się spełniać. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w Polsce na przełomie lat 50. i 60., zapraszam Was na najnowszy odcinek mojej serii.
    --------  
    20:46
  • Kiedy człowiek latał na Księżyc. Wszystkie misje Apollo. Jak Amerykanie wygrali rywalizację z ZSRR.
    Hej, 56 lat temu, w lipcu, człowiek – oficjalnie – postawił stopę na Księżycu. Neil Armstrong wypowiedział wtedy słynne słowa, które zna chyba każdy: „To mały krok dla człowieka, ale ogromny skok dla ludzkości.” Niezależnie od teorii, które później podważały prawdziwość tamtych wydarzeń, nie ulega wątpliwości, że to Amerykanie wygrali kosmiczny wyścig z ZSRR. O ile misja Apollo 11 wzbudza kontrowersje, o tyle sześć kolejnych wypraw na Srebrny Glob już zdecydowanie nie.Załogowe misje na Księżyc stały się inspiracją dla milionów Amerykanów i symbolem dominacji nad blokiem wschodnim. W najnowszym odcinku opisuję księżycową ścieżkę człowieka. Mam wrażenie, że w przestrzeni medialnej wciąż brakuje informacji o przebiegu programu Apollo i kolejnych lądowaniach na Srebrnym Globie. Uważam, że lądowanie na Księżycu było jednym z najważniejszych wydarzeń zimnej wojny. Jeśli jesteście ciekawi, jak doszło do tego, że człowiek stanął na Księżycu, zapraszam Was do obejrzenia odcinka! Nie ukrywam, że przyczynkiem do jego realizacji była kosmiczna misja naszego rodaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
    --------  
    25:43
  • Inwazja USA na Irak 2003. Upadek Saddama Husajna. Wojna, która zmieniła Bliski Wschód.
    Cześć, W związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie postanowiłem wrócić do tematu, który od lat rozpala emocje – do historii upadku Saddama Husajna i amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. Kilkanaście miesięcy temu w serii Powojnie opowiadałem o operacji Pustynna Burza i wojnie z 1991 roku. Teraz czas na kontynuację. Co działo się z Irakiem w latach 90.? Jak doszło do tego, że Stany Zjednoczone znów zdecydowały się na interwencję zbrojną? W tym odcinku prześledzę nie tylko polityczne kulisy konfliktu, ale też sam przebieg inwazji. Opowiem o taktykach użytych przez koalicję, o irackim oporze, o bombardowaniach, starciach w An-Nasirii, Basrze i Bagdadzie. Zapraszam do wysłuchania.
    --------  
    29:20
  • Czy Jugosławia musiała upaść? Przyczyny rozpadu wielkiego kraju. Ostatnia dekada i początek wojny.
    Hej! W najnowszym odcinku serii Powojnie przyglądam się przyczynom rozpadu Jugosławii – państwa, które przez dekady skutecznie lawirowało między Wschodem a Zachodem. Dopóki żył marszałek Josip Broz Tito, kraj trzymał się w ryzach. Po jego śmierci w 1980 roku zaczęła się stopniowa degrengolada – od polityki, przez gospodarkę, aż po administrację. Przemysł stawał się coraz mniej wydajny, a decyzje podejmowane przez władze – coraz bardziej chybione. Zadłużenie rosło. Najlepiej radziły sobie Słowenia i Chorwacja – i to tam pojawiły się pierwsze głosy nawołujące do uniezależnienia się od Belgradu. Wraz z upadkiem bloku wschodniego i rozpadem dotychczasowego porządku geopolitycznego zmiany dotarły także na Bałkany. Jak rozpoczęła się wojna domowa? O tym opowiadam w najnowszym odcinku serii Powojnie.
    --------  
    21:23
  • Polacy i Czesi gotowi do wojny. Stalin zatrzymuje konflikt w 1945 roku. O krok od starcia o Zaolzie.
    Cześć. Właśnie mija 80 lat od momentu, gdy Polska i Czechosłowacja znalazły się o krok od wojny. Kością niezgody były tereny przygraniczne, do których pretensje zgłaszały oba państwa – przede wszystkim Zaolzie, a także okolice Raciborza i Głubczyc. Żadna ze stron nie zamierzała ustąpić. Na spornym terytorium pojawiły się oddziały obu armii, a sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Wiele wskazywało na to, że konflikt zbrojny jest tylko kwestią czasu. Wtedy jednak interweniował Kreml. Dla Stalina otwarta wojna między państwami, nad którymi Związek Radziecki zamierzał właśnie przejąć pełną kontrolę, byłaby poważnym kłopotem. Blok Wschodni miał być przecież wzorem bratniej współpracy i jedności, a nie areną narodowych konfliktów. Wojnę między „sojuszniczymi” krajami trudno byłoby pogodzić z propagandowym przekazem o wspólnocie ludów.Moskwa zareagowała natychmiast. Do Warszawy i Pragi wysłano jednoznaczne komunikaty – napięcie musiało zostać wygaszone. Kulisy tej presji i przebieg tamtego kryzysu szczegółowo omawiam w dzisiejszym odcinku. Co ciekawe – przez całe dekady w krajach Bloku Wschodniego nie wolno było mówić o tym sporze. Cenzura skutecznie blokowała wszelkie informacje na temat niedoszłej wojny o Zaolzie w 1945 roku.
    --------  
    21:30

More History podcasts

About Powojnie

Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Podcast website

Listen to Powojnie, Real Dictators and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features
Social
v7.20.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/12/2025 - 12:40:26 PM