Powered by RND
PodcastsScienceVeda na dosah
Listen to Veda na dosah in the App
Listen to Veda na dosah in the App
(524)(250,057)
Save favourites
Alarm
Sleep timer

Veda na dosah

Podcast Veda na dosah
CVTI SR
Veda je veľmi dôležitá a je našim svetlom pre budúcnosť. Podcast Veda na dosah vytvorilo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Cen...

Available Episodes

5 of 105
  • Ekológia v antike: vznikla podľa logiky a náboženstva
    Všetko o ekológii v antike. Hosťkou v podcaste je: klasická filologička a docentka Marcela Andoková.
    --------  
    28:11
  • Vedkyňa Gorejová: Číta Feynmana, ale rieši aj rúž
    RNDr. Radka Gorejová, PhD., je expertka na biomateriály. So svojím vedeckým tímom dokážu vytvoriť špeciálne zinkové peny, ktoré môžu pacienta s poranenou kosťou ušetriť od druhej operácie. V roku 2024 získala prestížne ocenenie Cena za vedu a techniku 2024 a o jej práci a osobnosti sme písali už ajtu: https://vedanadosah.cvtisr.sk/technika/materialy/radka-gorejova-vyvoj-biomaterialov-na-medicinske-vyuzitie-je-behom-na-dlhu-trat/V podcaste hovorí o kľúčových momentoch svojho života, kedy zistila, že fyzikálna chémia je jej cesta. Zároveň otvorene priznáva, že síce svoju vedu miluje, potrebuje aj svoj čas mimo vedy. Snaží sa zaujímať o svet okolo seba, spríjemňuje si bežný život trebárs aj rúžom a pripomína, že aj vedci sú len ľudia. Čím pestrejšie záujmy vedec má, tým jednoduchšie môže vo vede fungovať. Práca vedca si v súčasnosti vyžaduje jeho odolnosť, vytrvalosť, schopnosť správneho organizovania alebo šikovného rátania financií pre svoj projekt.Radka Gorejová pôsobí v rodných Košiciach a verí, že v tomto meste sa oplatí žiť a tvoriť vedu. Vypočujte si ďalšiu epizódu podcastu Veda na dosah.Podcast Veda na dosah vzniká preto, aby sa k slovu dostali naše odborníčky a naši odborníci. Slovenská veda ja plná osobností, ktoré denne objavujú svet, aby sa nám mohlo ľahšie žiť. V epizódach môžete počuť vedkyne, alebo vedcov, výskumníkov z rôznych vedeckých oblastí.
    --------  
    32:58
  • AKO MILOVAŤ DETI, ktoré chcú ubližovať
    Hosť: PhDr. PaedDr. Mgr. Viktor Križo, PhD., riaditeľ Inklucentra, psychológ, terapeut a špeciálny pedagógViktor Križo pracuje s deťmi, ktoré chcú ubližovať sebe alebo druhým. Presúvať tieto deti zo školy na školu s nálepkou „problematické“ je žiaľ skratka, ktorá nám dlhodobo nepomáha. Úlohou profesionálneho pedagóga a terapeutaje pátrať, čo sa ukrýva pod nepriateľskými prejavmi a zisťovať skutočné príčiny problému. Výskumy ale aj prax ukazujú, že tieto deti potrebujú omnoho viac špecifickej pozornosti a láskavé zaobchádzanie. Ide o akýsi druh „náročnej lásky“, ktorá nás ale môže veľa naučiť. Zlo je totiž banálne. Nevzniká v hlavách „tých zlých“. V bezmocnosti si ním občas pomáhame všetci. Hovorí sa tomu „násilná komunikácia“, keď žalostne chceme naplniť naše potreby, ale nevieme ako. To sú mikro-momenty, kedy si vyberáme medzi manipulatívnou a slobodnou komunikáciou. Vypočujte si ďalšiu epizódu podcastu Veda na dosah. Podcast Veda na dosah vzniká preto, aby sa k slovu dostali naše odborníčky a naši odborníci. Slovenská veda ja plná osobností, ktoré denne objavujú svet, aby sa nám mohlo ľahšie žiť. V epizódach môžete počuť vedkyne, alebo vedcov, výskumníkov z rôznych vedeckých oblastí.
    --------  
    40:21
  • Všetko o inteligentnej elektrine (SEPS)
    V podcaste sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o inteligentnej elektrine. Hosť Mgr. Michal Géci, MBA, je vrchným riaditeľom úseku ICT v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, a.s. (SEPS). Vysvetľuje celý proces prenosu elektriny. Zároveň objasňuje inteligentnú novinku: Smart Grids. 
    --------  
    25:34
  • Hodnota liečivých rastlín je vysoká. Na čo všetko ich možno využiť?
    Na Slovensku máme približne tritisíc druhov cievnatých liečivých rastlín. Ich pestovanie má v Európe silnú konkurenciu, ale mnoho firiem sa pre vysokú kvalitu obracia práve na slovenských pestovateľov. Liečivé rastliny reagujú na okolité prostredie vďaka sekundárnym metabolitom a tieto zložky sa využívajú pri prevencii chorôb a škodcov. Ochranné látky v liečivých rastlinách možno využiť nielen na výrobu čajov či liekov, ale aj na výrobu biopesticídov. Tieto rastliny sú zároveň medonosné, preto sú významné pri včelárstve. V podcaste na portáli VEDA NA DOSAH sa okrem iného dozviete, akú kvalitu majú najrozšírenejšie a bežne dostupné liečivé rastliny, ako prebieha ich šľachtenie, ako sa analyzujú liečivé látky v rastlinách alebo aj to, čo zahŕňa práca vedca v tejto oblasti. Prof. RNDr. Ivan Šalamon, CSc., pôsobí na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Venuje sa ekológii vo vzťahu k ekofyziológii rastlín. Aktuálne pracuje na monografii o borievke a názvom Borievka obyčajná – možnosti pestovania na produkciu plodov, píše články pre viaceré zahraničné odborné časopisy a spolupracuje s organizáciou European Cooperation in Science and Technology na medzinárodnom projekte Nonchemical weeding of medicinal and aromatic plants. Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
    --------  
    41:06

More Science podcasts

About Veda na dosah

Veda je veľmi dôležitá a je našim svetlom pre budúcnosť. Podcast Veda na dosah vytvorilo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) za účelom dostať vedu a zaujímavé vedecké poznatky bližšie k ľuďom zrozumiteľným jazykom.
Podcast website

Listen to Veda na dosah, Show Me the Science with Luke O'Neill and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features
Social
v7.11.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 3/23/2025 - 11:42:48 AM