Powered by RND
PodcastsEducationProfesor Matczak

Profesor Matczak

Marcin Matczak
Profesor Matczak
Latest episode

Available Episodes

5 of 102
  • „Ludzkie odrzuty” i propaganda strachu. Co naprawdę mówi Konfederacja? Prawem i rozumem #27
    Konfederacja buduje swój świat na wrogach: Bruksela, LGBT, migranci, WHO, ekolodzy, kobiety z własnym zdaniem… ale nie Rosja. W tym odcinku przyglądam się politycznej paranoi Konfederacji – opartej na mitach, uprzedzeniach i straszeniu społeczeństwa wszystkim, co inne. 🔴 Dlaczego Bosak nazywa ludzi „odrzutami” i co z tego wynika? 🔴 Dlaczego Konfederacja boi się Brukseli, a nie Moskwy 🔴 Jak wygląda mapa konfederacyjnych fobii i co mówi o nich samych? Opowiadam o rozdmuchiwaniu kryzysu migracyjnego, języku dehumanizacji, i o tym, jak polityka zamienia się w grę fabularną, w której wróg nie istnieje naprawdę – ale i tak trzeba z nim walczyć. 📌 To odcinek o Konfederacji i jej propagandzie strachu. Bo jeśli naprawdę chcemy bronić Polski – najpierw trzeba porzucić konfederackie halucynacje wrócić do rzeczywistości.
    --------  
    36:17
  • Czy “głupi” powinni mieć prawo głosu? O elitarnej pokusie cenzusu intelektualnego. Prawem i rozumem #26
    Po każdej porażce liberalnej demokracji elity flirtują z tą samą ideą: ograniczyć prawo głosu „tym mniej ogarniętym”. Test z konstytucji? Z ortografii? A może po prostu cenzus IQ? W tym filmie przyglądam się poważnie (choć z ironią) temu niebezpiecznemu marzeniu o „mądrzejszej demokracji”, które kończy się… głupiej niż zakładano. Na przykładzie powieści „Mania” Lionel Shriver, pokazuję, jak łatwo elitarna frustracja zamienia się w poznawczy apartheid, a cenzus w groteskę. Czy naprawdę chcemy, by do urn dopuszczać tylko tych, którzy „rozumieją złożoność świata”? A kto o tym zdecyduje? 💥 W odcinku: – Dlaczego test IQ to kiepska podstawa demokracji – Jak wykluczanie tworzy bunt i radykalizm – Czym grozi zamiana „wiedzy” w nową formę opresji 📚 Dla fanów myślenia, prowokacji i pytania „co dalej z demokracją?”. 📢 Subskrybuj i daj znać w komentarzu: czy demokracja powinna być dla wszystkich – bez wyjątku?
    --------  
    27:18
  • Sfałszowali? Gdy przegrana to dowód na spisek. Prawem i rozumem #25
    🔥 Po każdej przegranej ktoś krzyczy: „Sfałszowali!”. Dlaczego tak łatwo wpadamy w paranoję? Czy można bronić demokracji, podważając każde niekorzystne dla siebie wybory? W tym odcinku analizuję pięć powodów, dla których bezpodstawne oskarżenia o fałszerstwo niszczą demokrację bardziej niż jakakolwiek przegrana. Pokazuję, jak Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda rozkręcili spiralę nieufności, która dziś uderza nawet w obóz demokratyczny. 🧠 Dowiesz się: • Dlaczego fałszywe zarzuty prowadzą do radykalizacji i przemocy • Jak teorie spiskowe dają fałszywe poczucie komfortu • Dlaczego wojna o urny to wojna z rzeczywistością 🎭 I dlaczego – jeśli powielasz tę narrację – możesz już nigdy nie zasłużyć na lepszą demokrację. 👁‍🗨 Obejrzyj i zdecyduj sam: jeszcze jesteśmy w demokracji – czy już w cyrku?
    --------  
    27:13
  • Co dalej? Ostatni moment, by zawalczyć o europejską Polskę. Prawem i rozumem #24
    Wybory prezydenckie za nami. Dla jednych to zwycięstwo „normalności”, dla innych – sygnał alarmowy. Ale prawdziwe pytanie brzmi: co dalej? W tym filmie mówię wprost o tym, co może nas czekać: rosnąca izolacja, odwrót od Europy, utrata szans, które budowaliśmy przez dekady. Ale to jeszcze nie koniec. Mamy dwa lata. Dwa lata, by zrozumieć, że Polska nie jest skazana na dryf ku autorytaryzmowi i prowincjonalizmowi. Dwa lata, by przekonać nieprzekonanych, odbudować wspólnotę i nie dać się zastraszyć. Jak to zrobić? Posłuchaj! 📌 Jeśli chcesz Polski otwartej, bezpiecznej i europejskiej, ale nie wiesz, co robić – ten podkast jest dla Ciebie. 📢 Udostępnij go. Zostań częścią zmiany. Bo historia się nie dzieje – historię się robi.
    --------  
    51:18
  • Aura zamiast słów? Jak wybieramy prezydenta i czcimy papieży Prawem i rozumem #23
    Aura zamiast słów? Jak wybieramy prezydenta i czcimy papieży? Czy naprawdę słuchamy, czy tylko patrzymy? Dlaczego wybieramy tych, którzy dobrze wyglądają – nie tych, którzy mówią coś ważnego? W tym odcinku analizuję zjawisko „aury”, które dziś rządzi nie tylko polityką, ale i religią. Mówię o: – prezydentach wybieranych za charyzmę, nie treść, – papieżach podziwianych, ale nierozumianych, – upadku logosu (rozumu, treści, argumentu) – i renesansie etosów – czyli wizerunku, klimatu, emocji. To nie tylko sprawa polska – ale w Polsce widać ją jak w soczewce.
    --------  
    26:17

More Education podcasts

About Profesor Matczak

Krótsze i dłuższe pogadanki o prawie, filozofii, języku i życiu
Podcast website

Listen to Profesor Matczak, The Comeback with Brenda Dennehy and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features
Social
v7.20.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/6/2025 - 12:00:24 AM