DIGITALKS 182 - Jak AI zmienia Twoje życie na lepsze?
AI potrafi przewidzieć sepsę u wcześniaków 24 godziny wcześniej niż lekarz - i to z dokładnością ponad 90%. W tym odcinku Digitalks mówię o pozytywnych stronach technologii, o konkretnych przykładach i wdrożeniach, które sprawiają, że już dzisiaj nasze życie staje się łatwiejsze. Czy drukowane organy to jeszcze science fiction? Jak AI pomaga w ochronie wymierających języków i dziedzictwa kulturowego? W jaki sposób technologie pomagają chronić lasy Amazonii? Jak AI umożliwia porozumienie się osobom sparaliżowanym? I dlaczego prewencja to największy superpower tej technologii? Zapraszam do słuchania!
--------
26:23
DIGITALKS 181 - Zanim wrzucisz zdjęcie dziecka… O sharentingu, deepfake’ach i cyfrowej higienie
98% deepfake’ów to treści porno wykorzystujące miedzy innymi dzieci. W tym odcinku Digitalks poruszam ważne tematy związane z technologią i rodzicielstwem, podpowiadam też jak na okres wakacji uwolnić się od telefonu. Dlaczego social media pełne są zdjęć bardzo małych dzieci? Czym jest sharenting i czy Twoje dziecko za 10 lat nie będzie mieć Ci tego za złe? Czym są deepfejki i fakenewsy - i jak je rozpoznać? Jak zacząć cyfrowy detoks i jakie konkretne aplikacje oraz nawyki mogą w tym pomóc? Zapraszam.
--------
30:21
DIGITALKS 180 - Kolonizacja przez ekran. O tym, jak technologia przejęła naszą wolność - rozmowa z Sylwią Czubkowską
W tym odcinku Digitalks moją gościnią jest Sylwia Czubkowska – dziennikarka technologiczna z wieloletnim doświadczeniem, współprowadząca podcast Techstorie i autorka dwóch książek: „Chińczycy trzymają nas mocno” i wydanej przed dwoma tygodniami „Bóg techy”. To lektura, którą czyta się jak thriller o władzy, kontroli i technologii – a zarazem przewodnik po świecie, w którym oddaliśmy wpływ na rzeczywistość w ręce cyfrowych gigantów.Rozmawiamy o tym, jak technologia z narzędzia wolności stała się mechanizmem nadzoru i uzależnienia. Czym jest cyfrowa kolonia i czy jesteśmy jej obywatelami? Czy jeszcze mamy realny wybór w świecie projektowanym przez algorytmy? Sylwia opowiada o kulisach pracy nad książką (skąd wziął się tytuł „Bóg techy”?), o politycznym lobbingu firm technologicznych, eksperymencie cyfrowego detoksu i o tym, jak szkoły i dzieci stają się nowym polem bitwy o dane i uwagę. Zastanawiamy się również, czy Europa ma szansę odzyskać cyfrową suwerenność i czy bunt użytkowników może jeszcze coś zmienić.Zapraszam do słuchania!
--------
55:01
DIGITALKS 179 - Czy w 2030 r. załatwisz wszystko online? Rozmowa z Dariuszem Standerskim
Dzisiaj w Digitalks moim gościem jest Dariusz Standerski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, prawnik, ekonomista i polityk. Rozmawiamy o tym, jak Polacy radzą sobie z cyfrową transformacją na tle innych krajów Europy oraz jakie konkretne kroki Ministerstwo Cyfryzacji planuje podjąć, aby ułatwić życie obywatelom w najbliższej dekadzie.Kiedy wszystkie usługi państwowe będzie można załatwić wygodnie i bezpiecznie z poziomu smartfona? Jakie wyzwania stoją przed nami, aby to osiągnąć? Zapraszam do odsłuchu!
--------
51:00
DIGITALKS 178 – Polecajki na czerwiec – o wypaleniu, AI i globalnej naiwności
W dzisiejszym odcinku Digittalks polecam 5 książek, które pomagają lepiej zrozumieć świat zdominowany przez technologię, algorytmy i tempo zmian. Czy wypalenie zawodowe to już znak naszych czasów? Gdzie w natłoku informacji na temat AI szukać tych sprawdzonych? Jakie zagrożenia niesie ze sobą tak szybki rozwój technologii? I jaką cenę płacimy za postęp?Wśród czerwcowych polecajek:- „Wypalona” Marty Młyńskiej- „Sztuczna inteligencja. O czym myśli, gdy nikt nie patrzy?” Gniewosza Leliwy- „Nie bądź naiwny” Aleksandra Poniewierskiego- „W cieniu AI” Madhumity Murghii- „Historia świata w siedmiu tanich rzeczach” R. Patela i J. Moore’aZapraszam do słuchania i dzielenia się swoimi przemyśleniami!
DIGITALKS to podcast o technologiach i kompetencjach cyfrowych. W każdym odcinku Jowita Michalska (CEO Digital University) w przystępny sposób opowie o tym, jakich zmian możemy spodziewać się w przyszłości w różnych obszarach naszego życia, a także obala popularne mity, między innymi te o robotach i sztucznej inteligencji.