Powered by RND
PodcastsHealth & WellnessHello Zdrowie Podcasty

Hello Zdrowie Podcasty

hellozdrowie.pl
Hello Zdrowie Podcasty
Latest episode

Available Episodes

5 of 25
  • "YouTube i TikTok nasze dzieci budzą i kołyszą do snu". Magda Bigaj o bezpieczeństwie dzieci w sieci
    „ Higiena cyfrowa nic ci nie zabiera. Właśnie chodzi o to, że ona ci oddaje”. Ten odcinek Hello Zdrowie Podcasty to dająca do myślenia rozmowa Karoliny Wierzbińskiej i Marty Dragan z Magdaleną Bigaj – prezeską Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, autorką książki „Wychowanie przy ekranie” i autorką raportu „Internet dzieci”. Sprawdzamy, dlaczego dzieci w wieku 7–14 lat spędzają w sieci średnio 4h 29 min dziennie i – zamiast pytać „ile” – zaczynamy pytać „na czym?”. Magdalena Bigaj ujawnia, jak krótkie formy wideo „tresują mózg do dekoncentracji”, mówi, jak rozumieć to, że internet często jest „sterydem” hejtu i przemocy rówieśniczej, oraz dlaczego „media społecznościowe i gry są dzisiaj głównym miejscem krzywdzenia s*ksualnego dzieci”.Z rozmowy dowiesz się ponadto, jak wprowadzić w domu dietę cyfrową, jak stawiać jasne granice oraz prowadzić otwarte rozmowy, by przeprowadzić dziecko przez trzy etapy jego cyfrowej wędrówki – od niewinności, przez burzliwe „internetowe gimnazjum”, aż po świadome i bezpieczne korzystanie z sieci.
    --------  
    1:20:29
  • Tata z ławki rezerwowych wchodzi na boisko. Łukasz Dominiak i dr Radek Wierzbiński o ojcostwie
    – Tata nie może być tylko od tego, żeby pójść do kina w sobotę i kupić popcorn, bo takie gwiazdorzenie powoduje, że dzieci zapamiętują te rzeczy takie super, a tych codziennych nie. Ja chciałem być tatą, który pokazuje dzieciom, co to znaczy partnerstwo – mówi Łukasz Dominiak, twórca profilu „Who’s Your Daddy”.– Ojcostwo się wykonuje, ale rzadko się o nim myśli. A my potrzebujemy refleksji – dodaje dr Radek Wierzbiński, badacz wizerunku ojców w reklamie.W najnowszym odcinku Hello Zdrowie Podcasty Karolina Wierzbińska rozmawia ze swoimi gośćmi o tym, co to znaczy być tatą tu i teraz – bez lukru, ale z czułością i uważnością. Czym różni się ojciec od taty? Dlaczego wielu mężczyzn czuje, że „siedzi na ławce rezerwowych” w szkole rodzenia? I co, jeśli miłość do dziecka... nie przychodzi od razu?To rozmowa o tym, że tradycyjny model ojcostwa „trochę się przykurzył”, o odpowiedzialności, pracy nad sobą i nadziei, że kolejne pokolenie będzie już miało jakiś wzór.
    --------  
    1:14:16
  • Lek. Róża Hajkuś: „Dzieci uczą się przez trzy rzeczy: przykładem, przykładem i przykładem”
    „Dzieci uczą się przez trzy rzeczy: przykładem, przykładem i przykładem” – usłyszała kiedyś lek. Róża Hajkuś. W rozmowie z Martą Dragan pediatra, mama i autorka mądrych książek dla dzieci tłumaczy, jak i kiedy uczyć najmłodszych troski o zdrową głowę. Opowiada o tym, co szkodzi dziecięcemu mózgowi, dlaczego nie zawsze powinniśmy bać się dziecięcego płaczu i jak uważność, ruch, sen oraz relacje z bliskimi stanowią codzienne wsparcie dla psychiki." Moja koleżanka, również lekarka pediatra, ma takie powiedzenie, że dziecko ciężko jest zepsuć. Chodzi o to, że naprawdę kochający, troskliwy rodzic to jest wystarczające na początku" – uspokaja Róża Hajkuś wszystkich rodziców, którzy mają wątpliwości, czy dobrze spełniają się w tej całkiem nowej dla siebie roli. „Czasem mam takie bardzo zmęczone mamy w gabinecie, które mówią, że noszą to dziecko całymi dniami, bo ono płacze, ono chce tej bliskości. Ja im mówię, że tata też może nosić dziecko, a ona musi trochę o siebie zadbać, musi się wyspać. Bo jeżeli ona będzie zmęczona, jeżeli ona będzie mieć objawy depresji poporodowej, to gorzej będzie dla tego malucha, który jest dla niej teraz najważniejszy, niż jeżeli ona będzie z siebie dawać wszystko i się po prostu zajedzie w tym macierzyństwie”.Z rozmowy dowiesz się też, jakie sygnały wysyła przeciążony mózg dziecka, że dla maluchów pobyt w żłobku czy przedszkolu może być tak samo trudny jak dla nas duży projekt w pracy, dlaczego zdrowie psychiczne to nie tylko sprawa psychologa oraz co najbardziej boli lekarkę w obecnym systemie psychiatrii dziecięcej.To nie tylko podcast dla rodziców. To odcinek o tym, że dbanie o dzieci zaczyna się od dbania o siebie.
    --------  
    1:00:45
  • "Patrz na białko, nie na kalorie". Sylwia Maksym o tym, jak jeść zdrowo i nie "świrować"
    Ten odcinek to obowiązkowa pozycja nie tylko dla trenujących, ale dla każdej osoby, która chce świadomie budować zdrowie i energię na co dzień. Sylwia Maksym, dietetyczka sportowa i edukatorka żywieniowa, tłumaczy, dlaczego białko to coś więcej niż trend z Instagrama.„Zamiast patrzeć na kalorie, patrz na białko” – apelujemy w rozmowie, pokazując, że zdrowe jedzenie nie musi być skomplikowane ani pełne odżywek. Z rozmowy dowiesz się, jak rozpoznać prawdziwie wartościowe produkty, ile białka faktycznie potrzebujesz i jakie są alternatywy dla popularnego serka wiejskiego. Będzie też o roślinnych źródłach białka, błędach podczas zakupów, magicznych owsiankach, płatkach drożdżowych i... królu Jasiu.
    --------  
    53:36
  • Czy kobiety uratują świat? Aga Maciejowska: "Chcę móc patrzeć córce w oczy"
    - Czas, który mamy na tej planecie, znacząco nam się kurczy – mówi w rozmowie z Karoliną Wierzbińską Aga Maciejowska, współzałożycielka oraz prezeska startupu Plan Be Eco. – Ale nie załamujemy rąk. Po prostu działamy.Aga opowiedziała Karolinie Wierzbińskiej, prezesce fundacji Hello Zdrowie m.in. o wpływie macierzyństwa na swoje decyzje zawodowe i podzieliła się przekonaniem, że kobiety mogą uratować świat.Przywołała badania, które pokazują, że kobiety szybciej wprowadzają proekologiczne zmiany zarówno w swoich domach, jak i w firmach, mając znaczący wpływ na zmniejszenie śladu węglowego. Czy kobiety są kluczem do walki ze zmianami klimatycznymi?– To nie jest tak, że się nie boję. Ale robię. Bo nie chcę kiedyś usłyszeć od córki pytania: „Mamo, co ty wtedy zrobiłaś, kiedy jeszcze mogłaś coś zmienić?” – tłumaczy swoje podejście Aga Maciejowska. To szczera, poruszająca i bardzo konkretna rozmowa o klimacie, odpowiedzialności, kobiecej sile i odwadze, która nie wyklucza strachu. Posłuchaj, aby dowiedzieć się więcej.
    --------  
    52:36

More Health & Wellness podcasts

About Hello Zdrowie Podcasty

Rozmawiamy o zdrowiu kobiet. Bez wstydu. To motto serwisu Hello Zdrowie, które przyświeca także naszym audycjom. Płyniemy pod prąd, pytamy pod włos, ale dajemy czas i przestrzeń na wyrażenie myśli i emocji. Jesteśmy zawsze za Kobietami. Ich zdrowiem, szczęściem i prawem do samostanowienia. Szanujemy wszystkie głosy i opinie, ale mówimy NIE hejtowi i hejterom. Zostań z nami. Usiądź, rozgość się i poczuj się jak u siebie. https://www.instagram.com/hellozdrowie_pl/
Podcast website

Listen to Hello Zdrowie Podcasty, ZOE Science & Nutrition and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features
Social
v7.20.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/9/2025 - 1:18:54 PM